About Us

FATF Presidency

FATF President

The FATF President is a senior official appointed by the FATF Plenary from among its members for a term of one year.  The term of the President begins on 1 July and ends on 30 June of the following year.  The President convenes and chairs the meetings of the FATF Plenary and the Steering Group, and he/she oversees the FATF Secretariat.

  

‌‌

 
Roger Wilkins AO (Australia)
FATF President 2014-2015

Mr. Roger Wilkins AO from Australia assumed the position of President of FATF in July 2014. He succeeded Mr. Vladimir Nechaev of the Russian Federation. He had been the Vice-President of the FATF since July 2013.

Mr. Wilkins is Secretary of the Attorney-General’s Department, a position he has held since September 2008.

Prior to his appointment as Secretary of the department, he was Head of Government and Public Sector Group Australia and New Zealand with Citi and was Citi’s global public sector leader on climate change from 2006–2008.

From 1992–2006, Mr. Wilkins was the Director-General of the Cabinet Office in New South Wales where he played a leading role in areas of reform in administration and law, corporatisation and microeconomic reform. Mr. Wilkins was also the Director-General of the Ministry of Arts in New South Wales from 2001 to 2006.

Mr. Wilkins has chaired a number of national taskforces and committees dealing with public sector reform, including the Council of Australian Government Committee on Regulatory Reform, the National Health Taskforce on Mental Health and the National Emissions Trading Taskforce.

He is a member of the Board of the Forum of Federations and advises different federal systems especially on fiscal issues.

He was appointed an Officer of the Order of Australia in 2007 for service to public administration.

 Selected speeches

FATF Vice-President

The FATF Vice-President, who is also the FATF President-designate, is appointed by the Plenary from among its members for a term of one year preceding his/her presidential term.  The Vice-President assists the President in carrying out his/her responsibilities and stands in for the President when necessary.

   ‌‌
 
Je-Yoon Shin (Korea)
FATF Vice-President 2014-2015

Mr. Je-Yoon Shin from Korea assumed the position of Vice-President of FATF in July 2014.

Je-Yoon Shin was appointed as the Chairman of the Financial Services Commission (FSC) as of March 2013. Prior to assuming the chairmanship, Mr. Shin was the First Vice Minister of the Ministry of Strategy and Finance (MoSF).

Mr. Shin has been with the government since 1982, holding a variety of senior positions. He served as the Vice Chairman of the FSC between March and September 2011. From 2008 to 2011, he was the Deputy Minister of the MoSF. During the year of 2010, he chaired the G20 Finance Deputies’ Meeting. His duty was to address global issues including financial safety nets, IMF reforms and global imbalances. In 2008, he made great contributions to shielding Korea from the global financial crisis by establishing currency swap arrangements with the U.S., Japan and China.

Mr. Shin also held key posts within the Ministry of Finance and Economy (the former body of the MoSF), including the Director General of the International Finance Bureau. He was in charge of monitoring and managing exchange rates, advancing domestic foreign exchange systems, and ensuring stability in financial markets in the aftermath of the sub-prime mortgage crisis. From September 2002 to 2004, he served as the Director of the Financial Policy Division, where he headed the Task Force Team for restructuring LG Card. In addition, he led efforts to establish the Korea Housing Finance Corporation and introduce long-term mortgage loans in Korea.

From January 2001 to September 2002, Mr. Shin served as Director of the International Financial Policy Division. His hard work and dedication has led major credit rating agencies--Moody’s, S&P and Fitch—to restore Korea’s ratings to pre-crisis levels. Between October 1999 and December 2011, the days following the Asian financial crisis, Mr. Shin served as Deputy Secretary to the President for Financial Affairs, contributing greatly to Korea’s efforts in overcoming the crisis.

Mr. Shin was born on March 25, 1958 and graduated from Seoul National University in 1981 with a degree in Economics. He passed the Higher Civil Service Examination with the highest score in 1981. He also studied economics at the graduate school of Cornell University. Mr. Shin is married with two daughters and resides in Gwacheon, Korea.